Minimális rendelési összeg: 5000 Ft

INGYENES SZÁLLÍTÁS 10000 Ft felett!

Mesélj gyermekednek életkorához megfelelően – 2. rész

Múlt héten alaposan körbejártuk mire érdemes figyelni minden szülőnek, mikor 12 hónapnál fiatalabb csecsemő számára mesélünk. 

És noha gyakran azt kívánjuk bárcsak mindig ilyen picik maradnának, egy szempillantás alatt el fog repülni az első év, és a pelus méretén kívül rengeteg más is változik. Többek közt  a közös gyerekkönyv olvasásban is akad olyasmi, amire érdemes figyelni!

Mesélés kisgyerekeknek: 12-18 hónapos korig

Miért fontos, hogy a kicsi első szülinapja után se szoruljon háttérbe az olvasás?

A mindennapos közös mesélés, beszélgetés és éneklés során megismerteted a gyermeked különféle a hangokkal, szavakkal és magával a nyelvvel.

Ez fejleszti például a szavak meghallásának és megértésének képességét, valamint a koncentrációt is. Emellett segíti a kicsiknek abban is, hogy később, mikor abba a korba érnek, hogy már maguknak olvasnak élvezzék a könyveket és könnyedén, folyékonyan olvassanak majd.

A rendszeres meseolvasás amellett, hogy rendkívüli mértékben serkenti a fantáziát és kreativitást, remek alkalom arra is, hogy még szorosabb kapcsolat alakuljon ki kettőtök közt. Tudod, a legjobb módja, hogy gyermeked fejlődését pozitívan befolyásold, az hogy minél több időt töltötök el együtt!

mese együtt a családdal

Jótanács: Nincs olyan, hogy túl korán kezdesz mesélni gyermekednek. Már egészen újszülött kortól nagyon hasznos ha gyerekkönyvet olvasol neki, így minél hamarabb kezded, annál jobb!

Ebben a korban a gyermekeddel való olvasás arról szól, hogy a lurkó jól szórakozzon a könyvekkel, és különleges, bensőséges időt töltsetek el együtt.

Mit tanácsolunk mi, hogy a legtöbbet hozd ki az olvasással töltött időből? Van négy tuti tanácsunk:

  • Minden este, vacsora után vagy lefekvéskor olvassatok el közösen egy „jó éjt” könyvet vagy az aktuális kedvenc családi mesét.
  • Hagyd, hogy a tökmag válasszon könyvet. Megkérheted arra is, hogy segítsen fogni a könyvet, és együtt lapozhattok, ha egy oldal végére értek.
  • Használd a könyv szavainak ritmusát arra, hogy gyermeked egy jót lovagolhasson rá a térdeden!
  • Építs a gyerkőc kedvenc könyvére, hisz azt bármikor szívesen meghallgatja, de azért alkalomadtán csempéssz be egy-egy új, másféle stílusú könyvet is a repertoárba.

Illetve ezek az általános tippek is kapóra jöhetnek:

  • Tedd rutinná a dolgot, és próbáljatok meg minden nap legalább egy könyvet elolvasni. 
  • Alakítsd ki otthon egy speciális olvasóhelyet – például egy széket, ülőgarnitúrát vagy babzsákot, amely elég nagy és kényelmes neked és a babának, és a könyvespolc is elérhető távolságban van tőle.
  • Kapcsold ki TV-t, tedd repülő üzemmódba a telefonod és keressen egy csendes helyet az olvasáshoz, hogy gyermeked hallja a hangod, és a könyvre koncentrálhasson.
  • Mutass rá a könyv különböző részeire, és nevezd meg őket, beleértve a gerincet, valamint az első és hátsó borítót.
  • Mutass a szavakra olvasás közben, vagy futtasd végig az ujjad a szavak alatt.
  • Bátorítsd gyermeked, hogy ismételgesse az ismerős szavakat vagy kifejezéseket.
  • Lassíts, hogy a kicsinek legyen ideje a képeket nézegetni. Bátorítsd arra, hogy beszéljen arról, mit lát rajtuk.
  • Próbálj ki vicces hangokat és használj különféle tónusokat a különböző szereplőkhöz – játsszatok és szórakozzatok a mesélés közben!
  • Hagyatkozz a gyermek érdeklődésére. Lesznek olyan napok, amikor egyszerűen nem érdekli majd a mese, és ez rendben van.

Jótanács: A gyerekek gyakran szeretik ugyanazt a könyvet újra és újra elolvasni. Lehet, hogy ez neked kicsit unalmas, de a gyerekek élvezik a történet megismerését, és sokadjára is ugyanúgy alig várják, hogy mi fog következni.

Mit olvassunk nekik?

A rímekkel, ritmusos sorokkal és ismétlésekkel megtűzdelt mesékkel, mondókákkal még ebben a korban sem nagyon lehet mellélőni. Emellett azért itt már a kisgyermek érdeklődési köre is jó iránymutató lehet az új könyvek kiválasztásánál, hiszen akkor tanul a legtöbbet, ha érdekli, amit olvasol neki!

mese gyűjtemény

Amint a csöppség 12 hónapos lesz, elkezdheted keresni a következő típusú könyveket:

  • ételekről, közlekedésről, állatokról és más gyerekekről szóló könyvek,
  • keménytáblás könyvek, amelyek könnyen kezelhetők és nagyon stabilak,
  • egyszerű tárgyakat ábrázoló képekkel vagy illusztrációkkal ellátott könyvek,
  • kukucs könyvek, amelyek minden képen elrejtett tárgyakat tartalmaznak, amelyeket a baba megtalálhat,
  • olyan könyvek, amelyek illusztrációi textúrákat, például szövetet.

Íme néhány könyv, ami a te gyermekednek is biztosan tetszeni fog:

Könyvek állatokról:
Könyvek gyerekekről:
Tevékenységekről szóló könyvek:

Szólj hozzá!

Hogy még egy gombóc fagyi is beleférjen

kedvezményes termékeink

Termék kosárhoz adva
termék - Ft
Gyerekkönyvek.Net